خطای xml declaration allowed only at the start of the document

رفع خطاهای نقشه سایت در یواست – قسمت 1

با عرض سلام و احترام خدمت شما کاربران گرامی پی تم, چندتا از دوستان در مورد نقشه سایت و خطاهای نقشه سایت از ما سوالاتی کردند که قصد داریم در قسمت اول این مقاله برای شما همراهان نیز ارایه نماییم. پس در ادامه با ما و این آموزش وردپرس همراه باشید …

در ابتدا باید بدانیم که نقشه سایت (سایت مپ) اصلا چی هست و چه کاربردی دارد؟

یک نقشه سایت خوب همانند نقشه راه برای وب سایت شما عمل می کند. تا گوگل را به تمام صفحات مهم وبسایت شما هدایت کند. نقشه های سایت XML می توانند برای موتورهای جستجوگر بسیار مفید باشند، زیرا آنها به گوگل امکان می دهند صفحات وب شما را به سرعت پیدا کنند و اقدام به ایندکس گذاری سریعتر و کامل سایت شما نمایند.

یک نقشه سایت XML صفحات مهم وب سایت را فهرست می کند. تا گوگل بتواند همه آنها را پیدا کند و با خزیدن در آن ها ساختار وب سایت شما را کامل و بهتر درک کند.

نقشه سایت ایجاد شده توسط افزونه yoast
نقشه سایت ایجاد شده توسط افزونه yoast

در بالا نمونه ای از نقشه سایت پی تم را مشاهده می کنید که توسط افزونه Yoast Seo ایجاد شده است. اگر شما از افزونه یواست استفاده نمی کنید ممکن است نقشه سایت شما کمی متفاوت باشد. در تصویر فوق سایت مپ های بخش های مختلف سایت قرار گرفته که با کلیک روی هر کدام محتوای آن ها را خواهید دید (مثلا محصولات سایت).

در سمت راست هر خط نیز تاریخی را مشاهده میکنید. که نشان دهنده آخرین تاریخ اصلاح, ویرایش و تغییر آن محتوا است. این بخش به سئو سایت کمک زیادی می کند. زیرا وقتی تاریخ در نقشه سایت تغییر میکند گوگل می فهمد که محتوای جدیدی برای ایندکس شدن و خزیدن وجود دارد 😉 .

خب تا اینجا فهمیدیم که نقشه سایت چی هست و چقدر برای سئو سایت کاربردی و ضروری می باشد. در قسمت اول این مقاله یکی ازخطاهای نقشه سایت و نحوه رفعش را توضیح خواهیم داد. و در مقالات بعدی نیز نحوه رفع سایر خطاهای نقشه سایت را بیان می کنیم.

رفع خطای xml declaration allowed only at the start of the document در نقشه سایت:

خطای xml declaration allowed only at the start of the document در نقشه سایت
خطای xml declaration allowed only at the start of the document در نقشه سایت

سایت مپ شما بخوبی کار میکرده تا اینکه ناگهان با مشاهده سایت مپ با خطای xml declaration allowed only at the start of the document در نقشه سایتتان مواجه می شوید (مانند تصویر فوق), و اینجاست که نگرانی شما آغاز میشود.

این خطا به این دلیل رخ می دهد که یک فضای خالی (یک یا چند خط خالی) در کدهای سایت شما ایجاد شده است. ساده ترین روش این است که وارد صفحه اصلی سایت شده و راست کلیک کرده و روی گزینه view page source کلیک کنید. تا کدهای سایت را ببینید, در این نما تمامی فضاهای خالی یا خطوط خالی را خواهید دید (مخصوصا در هدر و ابتدای کدهای صفحه) مانند تصویر زیر:

خطاهای نقشه سایت
خطاهای نقشه سایت

این فضاها معمولا ممکنه هنگام ویرایش کدهای قالب یا نصب افزونه ها ایجاد میشوند. پس باید فایل هایی که ویرایش کردید را مورد بررسی قرار دهید و اگر جایی فضا (منظور فضاهای اضافی است نه فضاهای مورد نیاز برای برنامه نویسی) یا خط خالی مشاهده کردید پاک کنید. همچنین فایل های پیش فرضی هم که احتمال اضافه شدن فضا بدلیل نصب افزونه ها و… در آن زیاد است موارد زیر می باشند. که ابتدا این فایل ها را بررسی نمایید. در نهایت اگر باز مشکل حل نشد افزونه های اضافه شده را نیز به ترتیب غیرفعال نموده و بررسی کنید.

header.php, functions.php, wp-config.php, index.php, footer.php, page.php

در تصویر زیر نمونه ای از فضاهای خالی را در کد فایل های قالب را مشاهده می کنید.

مشکلات نقشه سایت در یواست سئو
مشکلات نقشه سایت در یواست سئو

ممنون از همراهی شما ، این مقاله هم به پایان رسید و امیدواریم که مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

آموزش های دیگر در این زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =